A A (02) 6809 8600

Emergency numbers

If you are currently experiencing an emergency, please call

000

More Emergency Numbers

Living Well Together Health and Innovation Awards

Living Well Together Health and Innovation Awards
  • Home
  • Living Well Together Health and Innovation Awards

2016 Winners

The Cisco & Dimension Data Living Well Together Health and Innovation Gala Dinner was held on the 31st May 2016.

The win​ners​ announced at this event were: ​

Category 1
Patients as Partners

Winner: Living Well In Residential Aged Care Falls Program – Jenny Griffiths HSM – Nyngan MPS

Category 2
Integrated Health Care

Winner: Chronic Pain Telehealth: Effective access and outcomes – Matthew Dowton, Clinical Psychologist Orange Health Service / Dr Claire Sui, Director Chronic Pain Orange Health Service

Category 3
Translational Research

Highly Commended: Evaluation of a Rural Physiotherapy Student Placement Unit, George Lam, Generalist Physiotherapist / Senior Clinical Educator, Dubbo Health Service

Category 4
Local Solutions

Winner: Virtual Fracture Clinic (VFC), Andrew Patterson, NUM Ambulatory Care, Dubbo Health Service
Highly Commended: The benefits of cooperation and coordination – in regards to revolutionising medical locum recruitment in the WNSWLHD, Dr Clayton Spencer, District Director Medical Services

Category 5
Preventive Health

Winner: A Collaborative Approach to the Koori Knockout, Clinton Gibbs, Aboriginal Population Health Trainee / Megan Smith Aboriginal Immunisation Health Worker, Population Health
Highly Commended: Healthy Agspirations, Ged Hawthorn, Senior Clinical Pharmacist / Chair Future Health Leaders, Orange Health Service

Category 6
HardyGroup International ​
Collaborative Team

Winner: eASY – Electronic Antibiotic Stewardship System, Ian Mawbey, Director of Pharmacy, Dubbo Health Service
Winner: Managing Performance in the Nursing Workforce, Jacqui Blackshaw, Manager Nursing & Midwifery Transition and Education, Nursing & Midwifery Directorate

Category 7
Harry Collins Award

Winner: PIVC care at Gilgandra MPS, Sonia Bonham, RN Infection Prevention & Control / Lyn Harris RN Gilgandra MPS

Category 8
Excellence in MPS/Rural facilities

Winner: Trangie MPS partnering with patients and consumers. Ruth Bellingham Nurse Manager / Roslyn Haden RN Trangie MPS

Category 9
Closing the Gap in Aboriginal Health Disadvantage

Winner: Breaking Down the Barriers, Carol Gander, Co-ordinator Immunisation Services / Wendy Holmes Aboriginal Immunisation Health Care Worker, Population Health
Highly Commended: Mali Marambir Ngurang to make better place Lachlan, Lachlan Health Service / Deborah Hunter LHS Redevelopment Project Officer / Change Manager

Category 10
Art & Health Award

Winner: The Love Your Life Program, Yvonne Muyambi, Health Promotion Officer Dubbo Mental Health Drug & Alcohol Services / Alicia Leggett Regional Arts Development Officer Orana Arts

Category 11
Volunteer of the Year

Winner: Robyn Jones, Volunteer, Gulgong MPS

Category 12
The Studer Group Australasia
Staff Member of the Year

Winner: Wendy Holmes, Aboriginal Immunisation Health Care W​orker

Category 13
HardyGroup International
Collaborative Leader of the Year

Winner: Anne Lea – Manager of Planning and Service Development
Winner: Meegan Connors – A/Manager Organisational Development Unit

Chief Executive’s Award

Winner: Mali Marambir Ngurang to make better place Lachlan, Lachlan Health Service / Deborah Hunter LHS Redevelopment Project Officer / Change Manager

WNSWLHD Innovation Award

Winner: Chronic Pain Telehealth: Effective access and outcomes – Matthew Dowton, Clinical Psychologist / Dr Claire Sui, Director Chronic Pain, Orange Health Service

ACI Innovation Award

Winner: Integrated Care from the Mountains to the Marshes, Coonamble MPS, Libby Burnheim Health Service Manager