Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Living Well Together Health and Innovation Awards

2016 Winners

The Cisco & Dimension Data Living Well Together Health and Innovation Gala Dinner was held on the 31st May 2016.

The winners announced at this event were:


Photo; Category 1 Patients as Partners Winner: Living Well In Residential Aged Care Falls Program – Jenny Griffiths HSM - Nyngan

Category 1
Patients as Partners

Winner: Living Well In Residential Aged Care Falls Program – Jenny Griffiths HSM - Nyngan MPS

Photo;  Category 2 Integrated Health Care Winner: Chronic Pain Telehealth: Effective access and outcomes – Matthew Dowton, Clini

Category 2
Integrated Health Care

Winner: Chronic Pain Telehealth: Effective access and outcomes – Matthew Dowton, Clinical Psychologist Orange Health Service / Dr Claire Sui, Director Chronic Pain Orange Health Service

Photo;  Category 3  Translational Research Highly Commended: Evaluation of a Rural Physiotherapy Student Placement Unit, George

Category 3 
Translational Research

Highly Commended: Evaluation of a Rural Physiotherapy Student Placement Unit, George Lam, Generalist Physiotherapist / Senior Clinical Educator, Dubbo Health Service

Photo; Category 4 Local Solutions Winner: Virtual Fracture Clinic (VFC), Andrew Patterson, NUM Ambulatory Care, Dubbo Health Ser

Category 4
Local Solutions

Winner: Virtual Fracture Clinic (VFC), Andrew Patterson, NUM Ambulatory Care, Dubbo Health Service
Highly Commended: The benefits of cooperation and coordination - in regards to revolutionising medical locum recruitment in the WNSWLHD, Dr Clayton Spencer, District Director Medical Services

Photo; Category 5  Preventive Health Winner: A Collaborative Approach to the Koori Knockout, Clinton Gibbs, Aboriginal Populatio

Category 5 
Preventive Health

Winner: A Collaborative Approach to the Koori Knockout, Clinton Gibbs, Aboriginal Population Health Trainee / Megan Smith Aboriginal Immunisation Health Worker, Population Health
Highly Commended: Healthy Agspirations, Ged Hawthorn, Senior Clinical Pharmacist / Chair Future Health Leaders, Orange Health Service

Photo; Category 6  Collaborative Team Winner: eASY – Electronic Antibiotic Stewardship System, Ian Mawbey, Director of Pharmacy,

Category 6 

HardyGroup International ​

Collaborative Team

Winner: eASY – Electronic Antibiotic Stewardship System, Ian Mawbey, Director of Pharmacy, Dubbo Health Service
Winner: Managing Performance in the Nursing Workforce, Jacqui Blackshaw, Manager Nursing & Midwifery Transition and Education, Nursing & Midwifery Directorate

Photo; Category 7  Harry Collins Award Winner: PIVC care at Gilgandra MPS, Sonia Bonham, RN Infection Prevention & Control / Lyn

Category 7 
Harry Collins Award

Winner: PIVC care at Gilgandra MPS, Sonia Bonham, RN Infection Prevention & Control / Lyn Harris RN Gilgandra MPS

Photo; Category 8  Excellence in MPS/Rural facilities Winner: Trangie MPS partnering with patients and consumers. Ruth Bellingha

Category 8 
Excellence in MPS/Rural facilities

Winner: Trangie MPS partnering with patients and consumers. Ruth Bellingham Nurse Manager / Roslyn Haden RN Trangie MPS

Photo; Category 9  Closing the Gap in Aboriginal Health Disadvantage Winner: Breaking Down the Barriers, Carol Gander, Co-ordina

Category 9 
Closing the Gap in Aboriginal Health Disadvantage

Winner: Breaking Down the Barriers, Carol Gander, Co-ordinator Immunisation Services / Wendy Holmes Aboriginal Immunisation Health Care Worker, Population Health
Highly Commended: Mali Marambir Ngurang to make better place Lachlan, Lachlan Health Service / Deborah Hunter LHS Redevelopment Project Officer / Change Manager

Photo; Category 10  Art & Health Award Winner: The Love Your Life Program, Yvonne Muyambi, Health Promotion Officer Dubbo Mental

Category 10 
Art & Health Award

Winner: The Love Your Life Program, Yvonne Muyambi, Health Promotion Officer Dubbo Mental Health Drug & Alcohol Services / Alicia Leggett Regional Arts Development Officer Orana Arts


Photo; Category 11  Volunteer of the Year Winner: Robyn Jones, Volunteer, Gulgong MPS

Category 11 
Volunteer of the Year

Winner: Robyn Jones, Volunteer, Gulgong MPS

Photo; Category 12  Staff Member of the Year Winner: Wendy Holmes, Aboriginal Immunisation Health Care Worker

Category 12 
The Studer Group Australasia

Staff Member of the Year

Winner: Wendy Holmes, Aboriginal Immunisation Health Care W​orker

Photo; Category 13  Collaborative Leader of the Year Winner: Anne Lea – Manager of Planning and Service Development Winner: Meeg

Category 13 
HardyGroup International 

Collaborative Leader of the Year

Winner: Anne Lea – Manager of Planning and Service Development
Winner: Meegan Connors – A/Manager Organisational Development Unit

Photo; Chief Executive’s Award Winner: Mali Marambir Ngurang to make better place Lachlan, Lachlan Health Service / Deborah Hunt

Chief Executive’s Award

Winner: Mali Marambir Ngurang to make better place Lachlan, Lachlan Health Service / Deborah Hunter LHS Redevelopment Project Officer / Change Manager

Photo; WNSWLHD Innovation Award Winner: Chronic Pain Telehealth: Effective access and outcomes – Matthew Dowton, Clinical Psycho

WNSWLHD Innovation Award

Winner: Chronic Pain Telehealth: Effective access and outcomes – Matthew Dowton, Clinical Psychologist / Dr Claire Sui, Director Chronic Pain, Orange Health Service

Photo; ACI Innovation Award Winner: Integrated Care from the Mountains to the Marshes, Coonamble MPS, Libby Burnheim Health Serv

ACI Innovation Award

Winner: Integrated Care from the Mountains to the Marshes, Coonamble MPS, Libby Burnheim Health Service Manager